ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zastępca prezesa NFOŚiGW: prywatyzacja sieci ciepłowniczych była błędem
25.10.2017r. 09:29

Błędem większości jednostek samorządu terytorialnego była prywatyzacja niemal 95 proc. wszystkich sieci ciepłowniczych - ocenił podczas inauguracji kampanii edukacyjnej "Stop Smog" Artur Michalski zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego ocenie firmy prywatne, często o obcym kapitale, nie są zainteresowane podłączaniem nowych domostw, a nawet całych osiedli, do swojej sieci ze względów ekonomicznych.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 12 )


Autor: Anna 25.10.2017r. 09:42
Jest dokładnie odwrotnie. Fortum, GPEC, Veolia realizują ogromne projekty przyłączania nowych osiedli i całych dzielnic. Państwowe spółki tyko to utrudniają!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: G19 26.10.2017r. 13:29
Warto by chyba było pana Prezesa Michalskiego do wystąpień przygotować (sam nie daje rady albo jest "na pasku TVP").

W samej Warszawie podłącza się rocznie ok 200-stu (dwustu) budynków.
Wszystkie działania przyłączeniowe w tym moduły ciepłej wody to rocznie ok 210MW.

Sprawdźcie Państwo ile mamy w kraju miejskich systemów ciepłowniczych, które w ogóle maja taką moc i ile się w nich przyłącza (czy najwięcej (w liczbie, mocy, w nakładach) przyłączają przedsiębiorstwa państwowe, komunalne, prywatne z kapitałem krajowym czy zagranicznym)?

(A przy okazji sprawdźcie jaką moc mają, w tych miejscowościach i okolicach, łącznie najwięksi smogowi truciciele - domki jednorodzinne, które przy niewielkiej mocy generują, zwłaszcza w sezonie grzewczym, przeważającą większość zanieczyszczeń i to w tzw. "niskiej emisji" czyli sąsiad sąsiadowi i sami sobie prosto w okna).

Co do opłacalności biznesowej i względów ekonomicznych - Panie Prezesie proszę odrobić pracę domową i dowiedzieć się kto kształtuje ceny ciepła (taryfy) w Polsce i tym samym wyznacza ekonomiczne warunki przyłączania budynków do sieci.
Drobna wskazówka - wystarczy rozszyfrować akronim URE.

Wydawało by się, że rozliczne studia, praktyka i doświadczenie procentują...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Rena 27.10.2017r. 20:58
Nie zrozumiałaś tekstu, przeczytaj jeszcze raz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Dar 25.10.2017r. 09:47
Firma prywatna nie jest zainteresowana pozyskiwaniem nowych odbiorców? Coś ten Michalski kręci........
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: GJ 25.10.2017r. 10:54
Jeżeli prywatne faktycznie nie są zainteresowane (gdyż brak podstaw ekonomicznych), to założenie, że państwowe by były oznacza, iż działały by one wbrew swojemu interesowi? Ten artykuł to niezły gniot.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: derder 25.10.2017r. 12:19
To są jakieś androny, komu nie opłacałoby się dotarcie z siecią dystrybucji i sprzedażą ec dla klientów? W przeszłości było dokładnie odwrotnie - miejskie PEC nie miały pieniędzy na inwestycje i rozwój, Widać to choćby po skali we Wrocławiu czy Gdańsku.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 25.10.2017r. 13:40
za wszystko płacą odbiorcy końcowi.
Zysk sprzedawcy jest stratą kupującego.
Podmiot publiczny opłacając zysk dostawcy towaru/usługi wydatkuje pieniądze nie uzyskując w zamian żadnego dobra. Jest wydatek nieuzasadniony za równo społecznie jak i prawnie. Jesteśmy świadkami rozdawania pieniędzy publicznych osobom prywatnym - i jeszcze ktoś od tego bierze prowizje i ... podatki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 25.10.2017r. 14:41
Czytając te informacje można dostać zawrotu głowy. Z jednej strony pan wiceminister Sałek tworzy wielkie nadzieje, ale są one w tym wydaniu po prostu nierozsądne. Z prostego powodu. Wymiana starych pieców na nowe bez równoczesnego audytu i poprawy ochrony cieplnej budynków - głównie jednorodzinnych (czasami 2-3 rodzinnych) - po prostu solidnej termomdernizacji - działaniem niemądrym z wielu powodów. Jest to bowiem nie tylko wydawanie publicznych pieniędzy bez większego sensu, ale także wpędzenie wielu osób biedniejszych w kanał 'ubóstwa energetycznego'. Czyżby pan minister Paweł Sałek tego nie wiedział? Ponadto dobranie nowego pieca klasy np. 5-tej powinno być dopasowane do budynku po termomodernizacji, bo wówczas będzie dobrze 'skrojony' do potrzeb cieplnych, a nie będzie przewymiarowany. Zaoszczędzimy i na materiale i na lepszych parametrach spalania - głownie węgla, albo gazu czy oleju. Tylko rozpatrując łącznie termomodernizację z wymianą pieców będziemy w stanie naprawdę wydać mądrze pieniądze publiczne. Panie ministrze Sałek ma Pan szansę naprawdę zrobić coś dobrego!!! Warto przedyskutować ze specjalistami jak to zrobić dobrze. Ale nie tylko specjalistami z NFOSiGW.

Natomiast istotnie trudno komentować niemądrą wypowiedź wiceprezesa NFOSiGW. Panie Michalski jeśli ma pan takie doświadczenia to proszę podać konkretne przykłady, a nie opowiadać bajki!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Praw 26.10.2017r. 08:25
Gdyby osobom prywatnym audyt był do czegoś potrzebny to by go robili. Ale nie audyt w rozumieniu przepisów czyli bezsensownie rozbudowaną nibyanalizę "ekologiczności" domu lecz prostą opartą na zapotrzebowaniu na energię (tu cieplną) analizę techniczno-ekonomiczną. Państwo (w części oczywiście UE) wymusza na ludziach niepotrzebne nikomu wydatki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 25.10.2017r. 17:36
1. Prywatyzacja monopoli nie tworzy rynku konkurencyjnego i pod tym względem nie ma sensu. Być może miała sens, jako pozyskanie kapitału w okresie przejściowym. 2. Prawdziwa poprawa dla środowiska jest wtedy, gdy likwiduje się piece kopciuchy, a tu inwestycje są rozległe i mało opłacalne i nie słyszałem o wielkich projektach utworzenia ogrzewania CO w indywidualnie zasmrodzonych dzielnicach willowych. Często głośno reklamuje się sukcesy pt. przejęcie istniejącej kotłowni zdalaczynnej i to akurat żaden sukces: sieć jest utworzona, klient jest, to raczej wrogie przejęcie rynku, niźli ogromny projekt czegoś nowego. Postęp ekologiczny to jest, gdy przechodzimy z kopciucha 45 % na WR 84 % sprawności. Późniejsze przejście z zawodowej kotłowni WR na elektrociepłownię, owszem śrubuje nieco normy, ale na likwidację smogu właściwie już nie wpływa. Podsumowując: prywatyzacja sieci ciepłowniczych była błędem. A Fortum narobiło w Polsce tyle złego, co i dobrego, więc bym się tą firmą nie chwalił, powiedzmy, że były także realizacje, po których ta firma powinna dostać wilczy bilet w całym kraju.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: nieFortumny 25.10.2017r. 23:10
Brawo za odwagę przedstawienia sedna sprawy.
Kluczowe gałęzie gospodarki w tym energetyką tylko w rękach Państwa.
Za 5lat fińskie, francuskie czeskie i niemieckie koncerny zrobią researche i część zwinie żagle z naszego kraju wystawiając swoje aktywa.
Patrz EDF
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ostatni smętny rycerz 25.10.2017r. 20:43
W Poznaniu Veolia otrzymuje od lat od develeperów za darmo sieci, przyłacza i węzły - jak przyszły własciciel mieszkania, który płaci za to, pyta się - tak ma być
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 12 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE