ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trudna sytuacja systemów ciepłowniczych
24.10.2017r. 06:08

Według "Rzeczpospolitej" ponad 90 proc. systemów ciepłowniczych w Polsce nie spełnia unijnych standardów efektywności energetycznej, w efekcie czego grozi im bankructwo, a ratunkiem jest konsolidacja lub podział.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Sum 24.10.2017r. 10:43
Definicja efektywnej sieci ciepłowniczej jest idiotyczna, bo oznacza że można być efektywną siecią jeśli ona ma 80% strat i nieefektywną gdy strata wynosi 7%.
Kogeneracja musi się opłacić. Apele są może i miłe ale nie zastąpią realnych korzyści ekonomicznych. A tu są ogromne ryzyka biznesowe np. dotyczące świadectw żółtych czy zielonych.
Aby robić inwestycje trzeba mieć zdolność do finansowania inwestycji. Polityka URE jest dość stabilna, dając bardzo niską rentowność branży (dużo mniejszą niż np. elektroenergetyki czy PGNiG). Od kilku lat nie ma już dobrego finansowania kogeneracji (przepisy unijne dot. pomocy publicznej).
Jak na razie najtańszym paliwem dla ciepłownictwa jest miał węglowy nawet z całą polityka antywęglową(ponadto nie wymaga odbudowy majątku tylko modernizację). I o tym doskonale wiedzą wszyscy. A liczenie na dobre trendy w przyszłości nic nie kosztuje, dopóki nie trzeba zacząć wydawać ogromnych pieniędzy na modernizację (zmianę paliw i układów technologicznych).
Jedyna sensowna kogeneracja (w typowej dla ciepłownictwa skali) to gaz (stosunek udziału ee w całości energii), ale czy to na pewno leży w interesie kraju, należy do decyzji politycznej. I oprócz kogeneracji muszą istnieć też źródła szczytowe i rezerwowe, tu odpowiedź też nie jest prosta jakie. Polityka zmienną jest i liczenie na nią dla wielu skończyło się nie najlepiej. A biznes typu EC czy biomasa to biznes oparty tylko i wyłącznie na polityce. Stąd naprawdę ostrożnie z wnioskami. Bo celem firm jest między innymi zapewnienie jak najtańszego ciepła (a ile będzie kosztować CO2 nikt nie wie).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE