ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trudna sytuacja systemów ciepłowniczych
24.10.2017r. 06:08

Według "Rzeczpospolitej" ponad 90 proc. systemów ciepłowniczych w Polsce nie spełnia unijnych standardów efektywności energetycznej, w efekcie czego grozi im bankructwo, a ratunkiem jest konsolidacja lub podział.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Zygmunt Parczewski 24.10.2017r. 10:00
Sprawa koniecznej modernizacji ciepłownictwa w Polsce ma już swoją historię 'z brodą'. Jednakże wieloletnia polityka wielu samorządów lokalnych - w większości właścicieli systemów (w tym źródeł) ciepłowniczych polegała głownie na przeciąganiu w nieskończoność gruntownej modernizacji. A teraz dochodzą do ściany. Niestety Państwo nic lub bardzo niewiele dopomogło w zmianie tego niemądrego nastawienia. Zarówno systemy wsparcia (vide czerwone certyfikaty) jak też pozostawienie zupełnie poza głównym nurtem zainteresowania politycznego ciepłownictwa (za wyjątkiem chwytliwych deklaracji!!!) prowadzą do opłakanych skutków. To po prostu skandal, że doskonale rozwinięte infrastrukturalnie ciepłownictwo jak w mało którym kraju UE pozostawiono samemu sobie!! A przecież to najlepszy pod wieloma względami majątek trwały i kapitał społeczny (wiedza ludzi i ich relacje lokalne) do nadania znacznego impulsu rozwojowego w polskiej energetyce, innowacji i rozwoju inicjatyw lokalnych. W polskim ciepłownictwie istnieje potencjał ok. 5-6 a nawet do 10 tys. MW mocy elektrycznej. Rozłożonej racjonalnie po kraju i mogącej doskonale zastąpić gigantomanię elektrownianą. Przemiana ciepłownictwa w nowoczesne elektrociepłownictwo to niebywała szansa rozwoju - o czym piszę i apeluję do znudzenia od ponad 10 lat. Jak dotąd bez skutku. Martwi mnie opinia pana Rączki, w której upatruje szansy dla ciepłownictwa przez jego konsolidację. Dla mnie to jakiś kolejny absurd transformacji i zniszczenie dorobku ponad 20-letniego budowy lokalnych centrów energetycznych w wielu samorządach. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo wówczas można zapomnieć o rozwoju rynków lokalnych w imię interesów realizowanych na zasadzie 'dojścia do ucha prezesa'. Ufam, że władze samorządowe dostrzegą to zagrożenie wyraźnie i wspólnie potrafią zareagować w imię interesów swoich społeczności lokalnych. To naprawdę kluczowa sprawa dla rozwoju lokalnego!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE