ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Trudna sytuacja systemów ciepłowniczych
24.10.2017r. 06:08

Według "Rzeczpospolitej" ponad 90 proc. systemów ciepłowniczych w Polsce nie spełnia unijnych standardów efektywności energetycznej, w efekcie czego grozi im bankructwo, a ratunkiem jest konsolidacja lub podział.

UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:KOMENTARZE ( 7 )


Autor: algaz 24.10.2017r. 09:58
Gdyby władze (zwłaszcza PO/PSL) uczciwie podeszły do implementacji dyrektyw UE o wsparciu kogeneracji nie szukano by rozwiązań typu konsolidacyjnego. Obecna władza tylko ten stan pogarsza.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 24.10.2017r. 10:00
Sprawa koniecznej modernizacji ciepłownictwa w Polsce ma już swoją historię 'z brodą'. Jednakże wieloletnia polityka wielu samorządów lokalnych - w większości właścicieli systemów (w tym źródeł) ciepłowniczych polegała głownie na przeciąganiu w nieskończoność gruntownej modernizacji. A teraz dochodzą do ściany. Niestety Państwo nic lub bardzo niewiele dopomogło w zmianie tego niemądrego nastawienia. Zarówno systemy wsparcia (vide czerwone certyfikaty) jak też pozostawienie zupełnie poza głównym nurtem zainteresowania politycznego ciepłownictwa (za wyjątkiem chwytliwych deklaracji!!!) prowadzą do opłakanych skutków. To po prostu skandal, że doskonale rozwinięte infrastrukturalnie ciepłownictwo jak w mało którym kraju UE pozostawiono samemu sobie!! A przecież to najlepszy pod wieloma względami majątek trwały i kapitał społeczny (wiedza ludzi i ich relacje lokalne) do nadania znacznego impulsu rozwojowego w polskiej energetyce, innowacji i rozwoju inicjatyw lokalnych. W polskim ciepłownictwie istnieje potencjał ok. 5-6 a nawet do 10 tys. MW mocy elektrycznej. Rozłożonej racjonalnie po kraju i mogącej doskonale zastąpić gigantomanię elektrownianą. Przemiana ciepłownictwa w nowoczesne elektrociepłownictwo to niebywała szansa rozwoju - o czym piszę i apeluję do znudzenia od ponad 10 lat. Jak dotąd bez skutku. Martwi mnie opinia pana Rączki, w której upatruje szansy dla ciepłownictwa przez jego konsolidację. Dla mnie to jakiś kolejny absurd transformacji i zniszczenie dorobku ponad 20-letniego budowy lokalnych centrów energetycznych w wielu samorządach. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, bo wówczas można zapomnieć o rozwoju rynków lokalnych w imię interesów realizowanych na zasadzie 'dojścia do ucha prezesa'. Ufam, że władze samorządowe dostrzegą to zagrożenie wyraźnie i wspólnie potrafią zareagować w imię interesów swoich społeczności lokalnych. To naprawdę kluczowa sprawa dla rozwoju lokalnego!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 24.10.2017r. 10:43
Definicja efektywnej sieci ciepłowniczej jest idiotyczna, bo oznacza że można być efektywną siecią jeśli ona ma 80% strat i nieefektywną gdy strata wynosi 7%.
Kogeneracja musi się opłacić. Apele są może i miłe ale nie zastąpią realnych korzyści ekonomicznych. A tu są ogromne ryzyka biznesowe np. dotyczące świadectw żółtych czy zielonych.
Aby robić inwestycje trzeba mieć zdolność do finansowania inwestycji. Polityka URE jest dość stabilna, dając bardzo niską rentowność branży (dużo mniejszą niż np. elektroenergetyki czy PGNiG). Od kilku lat nie ma już dobrego finansowania kogeneracji (przepisy unijne dot. pomocy publicznej).
Jak na razie najtańszym paliwem dla ciepłownictwa jest miał węglowy nawet z całą polityka antywęglową(ponadto nie wymaga odbudowy majątku tylko modernizację). I o tym doskonale wiedzą wszyscy. A liczenie na dobre trendy w przyszłości nic nie kosztuje, dopóki nie trzeba zacząć wydawać ogromnych pieniędzy na modernizację (zmianę paliw i układów technologicznych).
Jedyna sensowna kogeneracja (w typowej dla ciepłownictwa skali) to gaz (stosunek udziału ee w całości energii), ale czy to na pewno leży w interesie kraju, należy do decyzji politycznej. I oprócz kogeneracji muszą istnieć też źródła szczytowe i rezerwowe, tu odpowiedź też nie jest prosta jakie. Polityka zmienną jest i liczenie na nią dla wielu skończyło się nie najlepiej. A biznes typu EC czy biomasa to biznes oparty tylko i wyłącznie na polityce. Stąd naprawdę ostrożnie z wnioskami. Bo celem firm jest między innymi zapewnienie jak najtańszego ciepła (a ile będzie kosztować CO2 nikt nie wie).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 24.10.2017r. 11:01
Pieniądze na OZE poszły, a my smog wdychamy. OZE walcząc z elektrowniami zawodowymi próbuje redukować emisję już zredukowaną i to emisję poza miastami, dlatego jest tak nieskuteczne. Porównajmy piec kopciuch emitujący 1800 mg/m3 siarki i elektrownię z odsiarczaniem do 200 mg/m3. OZE zbija te 200 mg, a system ciepłowniczy eliminujący kopciucha te 1800 mg. Czyli OZE jest 9x mniej wydajne od ciepłownictwa. Albo inaczej: takie same inwestycje/dotacje do ciepłownictwa byłyby 9x bardziej efektywne ekonomicznie i ekologicznie dla ochrony powietrza, niż OZE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: c 25.10.2017r. 10:14
Dzięki za dobry i logiczny komentarz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 24.10.2017r. 13:59
Kogeneracja nie musi dostawać żadnych dopłat aby być opłacalna.Tak jest w Niemczech i skandynawii więc niech się nasza energetyka od nich uczy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 24.10.2017r. 16:15
za wszystko zapłacą odbiorcy końcowi. Zysk sprzedawcy nowych technologii jest stratą kupującego ciepło. Kto organizuje czesanie społeczeństwa i za ile?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE