ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kraków. Regionalne konsultacje PO ws. projektu ustawy "o czystym powietrzu"
09.10.2017r. 17:09

Czyste powietrze nie ma barw partyjnych, dotyczy wszystkich obywateli, dlatego chcemy stworzyć obywatelską i ponadpartyjną koalicję na rzecz zdrowego środowiska - zapowiedzieli w poniedziałek w Krakowie politycy PO podczas konsultacji projektu ustawy "o czystym powietrzu".
W ubiegłym tygodniu w Sejmie zaprezentowano projekt ustawy o "czystym powietrzu", autorstwa PO. W poniedziałek w Krakowie z udziałem m.in. lidera PO Grzegorza Schetyny i szefa klubu parlamentarnego Platformy Sławomira Neumanna odbyła się pierwsza regionalna konsultacja w sprawie projektu ustawy. Projekt PO ustawy o "czystym powietrzu" zakłada przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB, czyli ok. 9 mld zł na walkę ze smogiem.

"Jesteśmy tutaj, żeby podkreślić, jak ważne są dla nas konsultacje społeczne w tej sprawie. To jest ustawa Gabinetu Cieni PO, którą przygotowali nasi eksperci. Ale my nie chcemy zawłaszczać jej dla siebie, nie chcemy nadawać jej politycznej barwy, bo sprawa dotyczy wszystkich Polaków i naszej zdrowotności" - podkreślił Schetyna.

"Dlatego chcemy potraktować ten projekty ustawy, konsultacje i spotkania jako próbę stworzenia obywatelskiej koalicji na rzecz zdrowego środowiska, na rzecz wspólnej skutecznej walki ze smogiem i z zanieczyszczeniami" - zapowiedział.

Jak zaznaczył, zamiarem PO jest uzyskanie poparcia obywatelskiego poza Sejmem, jak i ponadpartyjnego w Sejmie. "Zależy nam na tym, bo to jest - wierzę w to głęboko - początek nowego etapu. Początek tego, że polska polityka, polscy politycy naprawdę pochylają się nad zagrożeniem dla zdrowia, dla zdrowotności, które rocznie dotyka ponad 40 tys. ofiar złego zatrutego powietrza w Polsce" - mówił polityk.

"Wierzę, że te konsultacje będą dobrym początkiem otwierającym nowy czas w polskiej aktywności publicznej: rozmowa obywatelska, środowiskowa, ekspercka o ważnych sprawach" - powiedział lider PO.
Sławomir Neumann zaznaczył, że projekt przygotowany przez Gabinet Cieni PO daje odpowiedzi na ważne pytania, np. jak rozwiązać problem zanieczyszczonego powietrza i jak znaleźć finansowanie na inwestycje potrzebne, żeby w Polsce smog zniknął.

"To jest inwestycja nie tylko w czystą energię, ale także inwestycja w nasze zdrowie. Czyste powietrze nie ma barw partyjnych, ono jest przezroczyste dla wszystkich. Dlatego liczymy, że czyste powietrze skupi przy tej ustawie wszystkie siły polityczne i będziemy mogli ustawę przeprowadzić jeszcze w tej kadencji" - stwierdził Neumann.

Założenia projektu ustawy zaprezentowała szefowa Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cieni PO Gabriela Lenartowicz.

Platforma w swoim projekcie proponuje przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB - czyli ok. 9 mld zł na walkę ze smogiem. Środki te miałyby być przeznaczone na wsparcie zadań inwestycyjnych, takich jak: wymiana źródeł ciepła na ekologiczne, podłączenie do ekologicznych sieci ciepłowniczych, poprawa źródeł zasilania tych sieci na ekologiczne oraz na termomodernizację.

Projekt Platformy tworzy ponadto instrument wsparcia dla gospodarstw domowych na modernizację źródeł ciepła. Propozycja PO określa też minimalne standardy, jeśli chodzi o jakość dopuszczanych do użytku źródeł ciepła (np. kotłów) oraz paliw dla sektora komunalnego. PO chce też zagwarantowania edukacji ekologicznej.

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: zgryźliwy 10.10.2017r. 14:58
Jak to się mądrzeje w opozycji...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zygmunt Parczewski 10.10.2017r. 16:34
Na wstępie deklaruję, że nie znam projektu tej ustawy PO. Ale z opisu wypowiedzi 'liderów' PO wiele nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE