ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bydgoskie KPEC wybuduje 5 elektrociepłowni gazowych
30.08.2017r. 18:24

Pięć elektrociepłowni gazowych w Bydgoszczy-Osowej Górze, Koronowie, Nakle n. Notecią, Solcu Kujawskim i Szubinie wybuduje Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bydgoszczy.
Prezes KPEC Andrzej Baranowski poinformował w środę, że całkowity koszt inwestycji wyniesie 38,6 mln zł, z czego dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej sięgnie 14,3 mln zł. Przedsięwzięcia mają zostać zrealizowane do 2020 r.

Baranowski podkreślił, że wobec pojawiających się problemów zdecydowano się na zasilanie gazem i zastosowanie kogeneracji. Takie rozwiązania mają szacunkowo ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 50,5 tys. ton rocznie i zmniejszyć zużycie energii pierwotnej o 276 tys. GJ rocznie.

Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach dwóch zdań. KPEC podpisał oddzielne umowy z NFOŚiGW na dofinansowanie budowy elektrociepłowni: w Koronowie i Solcu Kujawskim - 5,7 mln zł oraz w Bydgoszczy, Nakle n. Notecią i Szubinie - 8,6 mln zł.

Baranowski poinformował też, że w Bydgoszczy realizowane są dwa duże projekty dotyczące sieci ciepłowniczej. Spółka złożyła już wnioski o dofinansowanie w trybie pozakonkursowym w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, a umowy mają zostać podpisane pod koniec roku.

Pierwszy projekt przewiduje m.in. wymianę izolacji na ciepłociągach napowietrznych długości 17,1 km i modernizację podziemnych sieci ciepłowniczych długości 5,1 km, a także zastąpienie czterech grupowych węzłów ciepłowniczych 135 indywidualnymi. Wartość inwestycji wyniesie 82,2 mln zł, a planowana dotacja 33,4 mln zł.
W ramach drugiego projektu zbudowane zostanie 18,7 km sieci ciepłowniczej i przyłączy, 106 węzłów cielnych w obiektach. Wartość inwestycje wyniesie 73,4 mln zł, a planowane dofinansowanie 29,8 mln zł.

Prezes KPEC podkreślił, że wartość prowadzonych przez spółkę inwestycji do 2023 wyniesie prawie 200 mln zł, a jednym z celów jest optymalizacja kosztów. Zaznaczył, że pierwsze efekty już są widoczne, a obniżenie kosztów pozwoliło wprowadzić od 1 sierpnia o 2,2 proc. niższą taryfę dla firm.

"Te inwestycje, które realizuje KPEC w Bydgoszczy i na terenie gmin będą nam poprawiać bezpieczeństwo energetyczne. Ważna jest też - o co bardzo walczymy - jakość powietrza przez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Inwestycje to też odpowiedź na zarzuty, że spółka za mało inwestuje w swoich satelitarnych jednostkach w Koronowie, Nakle n. Notecią, Solcu Kujawskim i Szubinie" - powiedział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

KPEC ma siedem elektrociepłowni węglowych: w Bydgoszczy na Błoniu i Osowej Górze oraz w Białych Błotach, Koronowie, Nakle n. Notecią, Solcu Kujawskim i Szubinie.

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: henry 31.08.2017r. 09:58
Obecnie KPEC ma siedem elektrociepłowni węglowych czy też siedem ciepłowni węglowych?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE