ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wchodzi w życie obowiązek zakupu ciepła z OZE
08.06.2017r. 13:42

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, w którym Ministerstwo Energii sformułowało regulacje związane z obowiązkiem przyłączania do sieci odnawialnych źródeł energii produkujących ciepło i zakupu takiego ciepła przez przedsiębiorstwa zajmujące się jego sprzedażą.
Przygotowane przez Ministerstwo Energii rozporządzenie określa m.in. warunki przyłączenia do sieci, w tym wymagania techniczne w zakresie przyłączania do sieci instalacji termicznego przekształcania odpadów, a także odnawialnego źródła energii, innych niż instalacja termicznego przekształcania odpadów, ciepła wytworzonego z odnawialnych źródeł energii z wyłączeniem ciepła wytworzonego w instalacjach spalania wielopaliwowego innego niż ciepło użytkowe wytworzone w wysokosprawnej kogeneracji.

Resort energii tłumaczył, że przygotowanie tych regulacji wynika z wymogów zawartych w ustawie o odnawialnych źródeł energii, która nakłada obowiązek określenia warunków przyłączenia instalacji OZE do sieci ciepłowniczej, a także obowiązek zakupu ciepła z takich instalacji.

Ministerstwo Energii zaznaczyło w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, że nie definiowano w nim obowiązku zakupu ciepła, gdyż ten obowiązek jest dostatecznie określony w art. 116 ust. 1 ustawy o OZE. Natomiast określono szczegółowy zakres obowiązku i warunki techniczne zakupu ciepła.

Obowiązek zakupu ciepła ma spoczywać na przedsiębiorstwie energetycznym zajmującym się obrotem ciepłem lub jego wytwarzaniem i sprzedażą odbiorcom końcowym.
Zgodnie z regulacją zawartą w rozporządzeniu "zakup ciepła oferowanego przedsiębiorstwu energetycznemu zajmującemu się obrotem ciepła lub wytwarzaniem ciepła i jego sprzedażą odbiorcom końcowym jest realizowany w pierwszej kolejności przed zakupem ciepła z innych źródeł, niebędących instalacjami", a "obowiązek zakupu dotyczy ciepła, które jest oferowane po cenie nie wyższej od średniej ceny ciepła z innych źródeł zasilających sieć, powiększonej o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określony w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłoszonym w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", dla roku kalendarzowego poprzedzającego odpowiednio rok zatwierdzenia taryfy lub rok ustalenia cen i stawek opłat dla ciepła wytworzonego w instalacji".

Gdy średnia inflacja będzie ujemna, wówczas obowiązek zakupu będzie dotyczyć "ciepła, które jest oferowane po cenie nie wyższej od średniej ceny ciepła z innych źródeł zasilających sieć".

Autorzy rozporządzenia zastrzegają ponadto, że obowiązek zakupu ciepła ma być wykonywany "przy zapewnieniu minimalizacji ilości strat ciepła w przyłączeniowej sieci ciepłowniczej".

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: jasne 08.06.2017r. 23:18
"lex Rydzyk", pytanie ile zarobi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 09.06.2017r. 08:23
21 kwietnia 2017r. EDF uruchomiło w Toruniu wysokosprawną elektrownię kogeneracyjną zasilającą i ogrzewającą Toruń.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE