ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Norwegia próbuje przeciwdziałać spadkowi efektywności pomp ciepła
08.06.2017r. 09:02

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, do tej pory mieszkańcy norweskich domów chętnie montowali pompy ciepła by ogrzewać swoje domy. Jednak to rozwiązanie przestaje zdawać egzamin. Otwory, które trzeba wiercić przy montażu pomp ciepła są coraz głębsze a ciepło dostarczane do domów wcale nie jest większe.
W mieście Ås w Norwegii profesor Petter H. Heyerdahl stara się upowszechnić rozwiązanie, już stosowane w Kanadzie (jest ono efektem współpracy Innovation Norway z Anergy AS). Rozwiązanie pozwala wykorzystywać pompy ciepła, które nie pracują już efektywnie poprzez dostarczanie ciepła w głąb ziemi (z paneli słonecznych) latem i odzyskiwaniu ciepła zimą.

Jak mówi profesor Heyerdahl, taki system działa już w Kanadzie. W Okotoks powstało Drake Landing Solar Community, są w nie włączone 52 domy, które ogrzewają się przy pomocy pomp ciepła i systemów solarnych od lat.

Specyfika pomp ciepła montowanych zarówno w Norwegii jak i innych krajach jest taka, że po kilku latach działania spada znacznie ich efektywność do tego stopnia, że po mniej więcej 10-12 latach trzeba je wymieniać.
Rozwiązanie promowane przez Heyerdahla zastosowane w budownictwie wielorodzinnym pozwala ograniczyć grubość izolacji, które trzeba montować na niektórych ścianach o 20 cm. Jak wylicza Heyerdahl pozwala to zachować około 8m2 przestrzeni na każdym piętrze przeciętnego bloku.

Pilotażowy program w Ås może stać się początkiem rozpowszechnienia się technologii na całą Norwegię. Sprawi to, że w przyszłości problem zasilania systemów ogrzewania będzie niemal całkowicie rozwiązany i samowystarczalny. Nawet w takim klimacie jaki jest w Norwegii - czytamy w BiznesAlert.pl.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE