ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron Ciepło zmodernizuje elektrociepłownię w Czechowicach
06.06.2017r. 17:10

Po 2020 Tauron Ciepło rozpocznie modernizację elektrociepłowni w Czechowicach-Dziedzicach, będącej częścią Zakładu Wytwarzania w Bielsku-Białej. Wiceprezes spółki Włodzimierz Hereźniak powiedział we wtorek, że do końca br. zostanie wybrany wariant modernizacji.
"Do końca roku będziemy mieli prawdopodobnie wybrane rozwiązanie na rozbudowę tego obiektu. (...) Jeśli wybierzemy odpowiedni wariant, wówczas w przyszłym roku rozpoczniemy prace projektowe" - powiedział wiceprezes.

Jak dodał, pod uwagę brane są cztery koncepcje. Wśród nich najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest modernizacja bloku węglowego oraz budowa przy nim kotłowni gazowo-olejowej, której moc byłaby wykorzystywana w momencie zwiększonego poboru ciepła, przede wszystkim podczas dużych mrozów.

Wiceprezes zaznaczył, że istniejący blok w czechowickiej elektrociepłowni, o mocy 50 MW elektrycznych i 730 tys. GJ cieplnych, spełnia w tej chwili wszystkie normy. "On będzie pracował jeszcze przynajmniej przez pięć lat" - zapewnił.

Tauron Ciepło zamierza sfinansować inwestycję z własnych pieniędzy. Hereźniak na razie nie podał jednak żadnych kwot.
Czechowicka elektrociepłownia jest drugą obok bielskiej, która należy do Zakładu Wytwarzania w Bielsku-Białej.

W 2013 r. Tauron wybudował w Bielsku-Białej, tuż przy starej, już nieczynnej elektrociepłowni, nowy blok ciepłowniczy. To jeden z najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Inwestycja kosztowała 617 mln zł.

Po oddaniu nowego bloku do użytku opustoszały budynki dotychczas używane. We wtorek wiceprezes Hereźniak zapowiedział, że zostaną one w przyszłym roku zlikwidowane. Z pejzażu najprawdopodobniej znikną charakterystyczne dwa wysokie kominy, które przez dziesiątki lat górowały nad Bielskiem-Białą.

Tauron Ciepło to największy producent ciepła na południu Polski i jeden z największych w kraju. Zakłady tej spółki funkcjonują m.in. w Katowicach i Bielsku-Białej. Posiada sieć ciepłowniczą o długości ok. 1,1 tys. km. Spółka dostarcza ciepło do ok. 200 tys. gospodarstw domowych, czyli ok. 700 tys. mieszkańców.

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Krzys 07.06.2017r. 02:35
Po co im dwie elektrociepłownie ? Czyżby związki zawodowe straszyły strajkiem ? Nowy zakład w Bielsku a tu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 08-06-2017r. 08:56 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: stary 07.06.2017r. 10:47
Dobry, spełniający normy kocioł i słaba część NP turbiny, która była przewidziana do pracy z dużym udziałem... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE