ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Władze województwa opolskiego przygotowują uchwałę antysmogowej
28.04.2017r. 16:22

Władze województwa opolskiego przygotowują uchwałę antysmogowej, eliminującą z rynku m.in. stare piece i kominki. To szansa na przyspieszenie rewolucji i stworzenie prosumentów energii także na szczeblu lokalnym - uważają specjaliści.
Jak powiedział PAP Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego w Opolu, projekt uchwały przewiduje zakaz używania mułów, flotów i węgla brunatnego jako paliw oraz pieców centralnego ogrzewania i kominków starszej niż piąta generacja. Przepis może wejść w życie już w maju 2018 roku. "Tego typu uchwały mają już lub je przygotowują, prawie wszystkie regiony południowej Polski. Nie wykluczamy, że odpowiednie uregulowania przyjmą władze w skali kraju, my jednak jesteśmy gotowi uporządkować własne podwórko sami" - tłumaczy Grabelus.

Zdaniem Krzysztofa Sławińskiego z zajmującej się problematyką energetyki fundacji Oświecony, problem smogu i związane z nim uchwały kolejnych samorządów regionalnych wymuszają rewolucję w podejściu do produkcji i konsumpcji energii na każdym szczeblu. "Ograniczanie emisji spalin jest już faktem. Pytanie tylko, czym zastąpić stare piece w domach i kamienicach, tak by wszystkie strony odniosły możliwie maksymalne korzyści" - wyjaśnia.

Według Sławińskiego, największy problem będą mieli mieszkańcy kamienic, gdzie z powodów technicznych nie jest możliwe lub opłacalne doprowadzenie ciepła systemowego oraz w domach jednorodzinnych, gdzie często największą rolę przykłada się do kosztów instalacji i późniejszego użytkowania. "Nie wszędzie można zastąpić piece centralnym ogrzewaniem z ciepłowni. Także ostatnie wypadki z gazem nie zachęcają do korzystania z niego jako źródła energii. Z kolei w domach często ogląda się każdy grosz przed wydaniem. Bez przekonania właścicieli, że na zmianie myślenia o gospodarce energią nie tylko nie straci, ale jeszcze może odczuć zysk we własnej kieszeni, nadal będziemy mieli smród i dym z palonych śmieci i różnego rodzaju odpadów" - uważa.
Zdaniem specjalistów z Oświeconego, wyjściem jest gospodarka hybrydowa, obejmująca połączenie pozyskiwania ciepła i prądu z ogniw słonecznych i pomp ciepła oraz wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań grzewczych, wykorzystujących m.in. promieniowanie podczerwone. "Z ogniw słonecznych możemy uzyskać prąd, którego nadwyżkę w ciągu dnia +pożyczamy+ zakładowi energetycznemu, i odbieramy w nocy. Energia ta może być wykorzystana do zasilania pompy ciepła, urządzeń domowych oraz nowoczesnych systemów ogrzewania promieniowaniem podczerwonym. Są to technologie znane i dostępne na rynku. Pozostaje tylko przełamanie przyzwyczajeń i stereotypów, według których czysta energia musi być droga" - tłumaczy Sławiński.

Według prezesa Grzegorza Pakuły z firmy Neo core koszt ogrzewania tradycyjnego wymusił już stosowanie nowoczesnych technologii ogrzewania m.in. u zarządców hoteli i kościołów. "Promienniki podczerwieni są płaskie, można je maskować np. pod lustrami i nie muszą ogrzewać powietrza kierując energię wprost do człowieka. Hotelarze inwestują w takie rozwiązanie, bo łatwo im ustawić meble na małej przestrzeni, a pomieszczenia bardzo szybko się nagrzewają. W kościołach jest problem nagrzania olbrzymich ilości powietrza i tu promienniki sprawdzają się doskonale, ale porównując ceny ogrzania domu czy mieszkania metodami klasycznymi i nowoczesnymi, te ostatnie stały się już atrakcyjne finansowo także dla statystycznego Kowalskiego" - uważa Pakuła.

Dyrektor Grabelus zastrzega, że uchwała sejmiku wyeliminuje źródła smogu, ale nie wskazuje źródeł finansowania ich alternatywy. "Jeżeli państwo zrezygnuje z akcyzy na gaz i olej opałowy, to te paliwa mogą wrócić do łask. Jeżeli nie, to jesteśmy skazani po sięganie do nowoczesnych rozwiązań technicznych" - uważa.

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE