ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUSERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zgorzelecki klaster uruchomi lokalny rynek energii
13.04.2017r. 09:27

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, przedsiębiorcy i lokalni samorządowcy ze Zgorzelca, którzy stoją za utworzeniem Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł energii i Efektywności Energetycznej mają już na koncie pierwsze sukcesy w rozwoju lokalnego potencjału OZE. Kilka projektów farm fotowoltaicznych, które przygotowali dla zewnętrznego inwestora, wygrało zorganizowaną pod koniec grudnia 2016 r. aukcję dla odnawialnych źródeł energii o mocy do 1 MW.
Dzięki zagwarantowaniu prawa do sprzedaży energii po stałej cenie - w tym wypadku 408,8 zł/MWh - w pobliżu Zgorzelca jeszcze w tym roku ma powstać sześć farm fotowoltaicznych. Te inwestycje zrealizuje chińska firma Renesola, a gotowe do udziału w tegorocznych aukcjach są również kolejne projekty przygotowane dla chińskiego inwestora.

Jak mówi portalowi Gramwzielone.pl Daniel Fryc, prezes zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej pełniącego rolę koordynatora zgorzeleckiego klastra, działające w regionie firmy przygotowały kolejnych kilkanaście projektów farm fotowoltaicznych, każdy o mocy do 1 MW. Ich realizacja jest planowana na lata 2017-18.

- Każdy z tych podmiotów na chwilę obecną posiada prawomocne pozwolenie na budowę oraz warunki techniczne przyłączenia do sieci średniego napięcia. Jednostki są zatem gotowe do budowy w klastrze - informuje prezes Stowarzyszenia Rozwoju Innowacyjności Energetycznej.

Ponadto elementem zgorzeleckiego klastra energii może stać się również farma wiatrowa, której projekt jest realizowany z myślą o udziale w tym przedsięwzięciu. Chodzi o instalacje wiatrowe o łącznej mocy 9,6 MW, których nie dotyczą restrykcje odległościowe wynikające z obowiązującej od połowy 2016 r. ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. W ich przypadku pozwolenie na budowę zostało uzyskane jeszcze przed wprowadzeniem regulacji blokujących rozwój projektów wiatrowych.

Na realizowany w pobliżu Zgorzelca projekt wiatrowy składają się cztery elektrownie wiatrowe, każda o mocy 2 MW, a także dwa wiatraki i mocy po 0,8 MW.

Jeśli ta farma wiatrowa zostanie zrealizowana - jej uruchomienie planuje się na przyszły rok - zwiększy lokalny potencjał farm wiatrowych, na który obecnie składają się zrealizowane przez EDP Renewables Polska farmy wiatrowe o mocy 50 MW.

Zaplanowano również budowę - w ramach tzw. Lokalnego Rynku Energii - dwóch instalacji w wysokosprawnej kogeneracji, każda o mocy 20 MWe, w technologiach spełniających normy emisji BAT mające obowiązywać od początku 2022 r.

- Te instalacje zastąpią obecnie funkcjonującą ciepłownię, zabezpieczającą w energię cieplną i c.w.u. mieszkańców Zgorzelca. Instalacje, wspierane magazynami energii, spełniać będą również cel równoważenia dostaw energii i mocy w bilansie energetycznym Lokalnego Rynku Energii na obszarze działania klastra - informuje Daniel Fryc.

Planowany w regionie Zgorzelca lokalny rynek energii mają ponadto wspierać przemysłowe magazyny energii, których uruchomienie ma nastąpić do roku 2019.
Projekt zakłada również budowę systemu inteligentnych sieci energetycznych wraz z inteligentnym opomiarowaniem, dzięki którym będzie można zarządzać bezpośrednimi interakcjami i komunikacją między konsumentami i dostawcami energii, korzystając m.in. z technologii tzw. Internetu Rzeczy.

Realizację tego projektu ma wspierać Zgorzeleckie Centrum Badawczo-Rozwojowe. Sferę badawczo-rozwojową wspierają po stronie naukowej Politechnika Śląska oraz Politechnika Wrocławska.

Zgorzelecki klaster ma objąć również obszar elektrycznej motoryzacji. Planowana jest budowa uniwersalnych stacji szybkiego ładowania pojazdów na potrzeby rozwoju elektromobilności w powiecie zgorzeleckim, a lokalny klaster energii ma przystąpić do realizacji projektu E-bus wdrażanego przez Ministerstwo Rozwoju.

Twórcy zgorzeleckiego klastra zapewniają, że w realizowane przez nich przedsięwzięcie jest zaangażowany lokalny operator systemu dystrybucyjnego Tauron Dystrybucja.

Podłączenie do sieci lokalnych źródeł OZE ma umożliwić planowana na ten i przyszły rok rozbudowa sieci dystrybucyjnej średniego napięcia o łącznej długości 14 km wraz z rozdzielnią sieciową.

W tworzenie zgorzeleckiego klastra energii jest też zaangażowana spółka odpowiadająca za lokalną sieć ciepłowniczą - Zgorzeleckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Zgorzelecki klaster został utworzony w oparciu o definicję zapisaną w ostatniej nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie w połowie 2016 r. Jakich regulacji doprecyzowujących działanie klastrów w ramach zapowiadanej przez Ministerstwo Energii kolejnej nowelizacji ustawy o OZE oczekiwaliby twórcy przedsięwzięcia realizowanego w Zgorzelcu?

- Regulacja szczególnie dedykowana formule klastrów winna objąć przede wszystkim problematykę kształtowania taryf i uwzględnienia faktu, że do tej pory są one kształtowane przez przedsiębiorstwa energetyczne. Jest to o tyle istotne, że bez głębszej analizy tej problematyki i wskazania zamkniętego katalogu rzeczywistych kosztów utrzymania sieci na obszarze działania klastra, trudno będzie tworzyć konkurencyjny lokalnie rynek energii dedykowany lokalnym społecznościom i innym podmiotom - komentuje Daniel Fryc.

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 50 13.04.2017r. 10:07
Życzę sukcesów i skuteczności. Obawiam się jednak, że przy PV będą straty. 408,8 PLN/MWh * 1000 h/rok = 409 tys PLN pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 14-04-2017r. 11:27 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 13.04.2017r. 18:21
OK. Mamy rzekomy rynek oparty na pełnym interwencjonizmie ideologicznym, rynek tylko zmiennego składnika energii.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE