ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUCENTRUM PRASOWE

Partnerska współpraca Grupy Veolia i Fundacji Rolanda McDonalda.
16.03.2021r. 12:47

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Veolia Mała Kogeneracja Warszawa Sp. z o.o. we współpracy z Działem Projektów Pozasystemowych Veolii Energii Warszawa S.A. realizuje projekty oparte o rozproszone źródła energii oraz systemy wyspowe. Właśnie została ukończona referencyjna instalacja trigeneracyjna. Będzie ona zasilała nowopowstały budynek należący do Fundacji Ronalda McDonalda w Warszawie.
Inwestycja to efekt partnerstwa Veolii z Fundacją Rolanda McDonalda, która na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wybudowała Dom poza domem. To ważne miejsce na mapie Warszawy dla rodzin najmłodszych pacjentów, którzy wymagają długotrwałej hospitalizacji w pobliskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym.Veolia będzie odpowiadać za dostawy ciepła i chłodu podczas wielu lat eksploatacji systemu - mówi Bartosz Krysta, prezes Veolii Małej Kogeneracji i członek zarządu Veolii Energii Warszawa.

Referencyjna instalacja Veolii w Domu Ronalda McDonalda oparta jest o kaskadę rewersyjnych powietrznych pomp ciepła, zasilanych energią elektryczną. Ich dostawcą jest uznany producent i integrator rozwiązań zielonej energetyki. Zastosowane pompy ciepła zasilane energią elektryczną współpracującą z powietrzną pompą ciepła zasilaną gazem ziemnym i zintegrowaną ze szczytowym kotłem gazowym.

Pompy ciepła w budynku zainstalowane są wraz z kaskadą zbiorników buforowych. Gwarantują one stabilną i efektywną pracę pomp i działają na potrzeby niskotemperaturowej instalacji grzewczej oraz odpowiadają za dostawy ciepła oraz ciepłej wody użytkowej dla mieszkańców Domu. Z kolei pompy ciepła pracujące w rewersie, wyposażone w zbiorniki buforowe chłodu, odpowiadają za chłodzenie budynku.

Taki układ, wspierany pompami gazowymi oraz kotłem szczytowym, gwarantuje bezpieczeństwo oraz dotrzymanie parametrów dostaw ciepła niezależnie od warunków pogodowych. Był to najważniejszy element przy projektowaniu systemu produkcji ciepła i chłodu dostarczonego przez Veolię, z uwagi na szczególną funkcję Domu - dodaje Bartosz Krysta

Kluczowymi założeniami w projekcie były ekologia, nowoczesność i bezpieczeństwo, a także gwarancja łatwości i komfortu korzystania z usług w postaci dostaw ciepła, chłodu, energii elektrycznej i przy okazji ładowania pojazdów, bez potrzeby angażowana zasobów Fundacji do budowy i utrzymywania instalacji.

Co istotne, Veolia dostarczyła nie tylko rozwiązania na potrzeby ogrzewania, ale również instalację fotowoltaiczną wraz ze stacją ładowania pojazdów o mocy do 22 kW. Przy Domu poza domem Fundacji Ronalda McDonalda powstała tym samym pierwsza komercyjna ładowarka aut elektrycznych Veolii w Warszawie. Jest ona jednocześnie przykładem dobrego wzornictwa przemysłowego.

Należy wspomnieć, że realizacja instalacji fotowoltaicznej w Domu dla Rodzin Fundacji Rolanda McDonalda, wymagała od Veolii skoordynowania współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w zakresie podłączenia instalacji do sieci elektroenergetycznej i tym samym stworzenia pierwszej w Polsce rozproszonej farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej na terenie silnie zurbanizowanym w centrum miasta.

Wszystkie systemy zgodnie z pomysłem Fundacji Rolanda Mc Donalda będą zintegrowane na tzw. platformie BMS czyli systemie zarządzania budynkiem, odpowiadającym za efektywne sterowanie instalacjami wewnętrznymi. Dzięki temu, Fundacja będzie mogła kontrolować poziom zużycia energii, oraz obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia.


Rozwiązaniu wypracowanemu przez Veolię wspólnie z Fundacją, udało się również zagwarantować bardzo wysoki udział energii odnawialnej w systemie zasilającym budynek. Ponad 50% energii, którą wyprodukuje system, będzie bowiem energią ze źródeł odnawialnych. System Veolii zaimplementowany w budynku jest też przykładem kompleksowego podejścia w zakresie zaspokojenia potrzeb energetycznych nowoczesnego budownictwa.

Instalacja w Domu Fundacji Ronalda Mc Donalda, to innowacyjny projekt potwierdzający zaangażowanie Veolii w rozwój nowych usług dla Klientów - czyli ciepła, chłodu i energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz usług w zakresie elektromobilności - dodaje Bartosz Krysta.

Warszawska placówka, to drugi w Polsce po krakowskim Domu poza domem. Na trzech kondygnacjach i 2000 m2 powierzchni, pomieści 25 komfortowych pokoi dla Rodzin, przestronną część wspólną - czyli jadalnię, kuchnię, miejsca do spotkań i relaksu, pralnię, a także strefę pobytu i rekreacji dzieci zdrowych. W ramach domu działać też będzie WUMIK - czyli część przedszkolna.

Dom Ronalda McDonalda to miejsce, dzięki któremu rodzice małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Warszawie mogą być blisko swoich dzieci. Obiekt pozwala lepiej przetrwać trudny czas długiego leczenia i pobytu poza domem. Fundacja Ronalda McDonalda stworzyła i prowadzi 375 "Domów dla Rodzin" w 65 krajach, dzięki czemu zapewnia ponad 8000 noclegów dla rodzin każdej nocy na całym świecie. Fundacja powstała w 1969 roku w USA, a w naszym kraju działa od 2002 roku.

Czytaj również:
Veolia Energia Polska

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE