ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUMATERIAŁY PROBLEMOWE

Zaktualizowane obliczeniowe temperatury powietrza zewnętrznego i strefy klimatyczne Polski do wyznaczania projektowego obciążenia cieplnego dla ogrzewania budynków
31.07.2020r. 05:30

dr inż Piotr Narowski ("Rynek Energii" - 3/2020)
W artykule przedstawiono wartości temperatury obliczeniowej powietrza zewnętrznego dla 61 stacji meteorologicznych Polski wyznaczonymi za pomocą metodyki ASHRAE oraz normy PN EN ISO 15927-5. Wartości temperatury obliczeniowej powietrza zewnętrznego do określania obciążenia cieplnego budynków przedstawiono na mapach Polski w podziale na obszary Voronoi oraz za pomocą stref klimatycznych rozdzielanych izotermami. W artykule przeprowadzono dyskusję dotyczącą otrzymanych wyników obliczeń.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 3 )


Autor: liczyk 04.08.2020r. 10:55
Normy to utwory literackie (fantastyka) do dobrowolnego stosowania. Zgodnie z wyrokami sądu to odbiorca ma ostatnie słowo co do mocy zamówionej. Zaspokojenie potrzeb cieplnych może on realizować mixem w zakresie nośników. Popularność takiego rozwiązania będzie rosła aż do całkowitego oparcia na elektryczności. Sieć ciepłownicza do minus 5, elektryka do 70 godzin a OZE z magazynami ciepła równolegle i pomiędzy.
Elektryczne ogrzewanie cechuje się bardzo niskim kosztem inwestycyjnym i wysokim udziałem kosztu zmiennego. Ryzyko pogodowe będzie podejmowane przez firmy ubezpieczeniowe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 06.08.2020r. 08:13
W takim modelu nie będzie ogrzewania poniżej -5 st. C bo sieć ciepłownicza zamarznie, chyba że przebudujemy ją na poziom poniżej poziomu zamarzania. :)
A co znaczy elektryka do 70 godzin? Chodzi o szczyt roczny? A firmy ubezpieczeniowe tu po co? Aby prowadzić analizy systemowe dane o rzeczywistych temperaturach obliczeniowych są bardzo ważne chociażby w związku z jakością planowania mocy źródeł, średnic rur (ważne aby wiedzieć jak zapewnić odbiorcom ciepło). Moc zamówiona to owszem zobowiązanie umowne. Niestety do planowania realnego słabo się nadaje. A zejście z temperaturą obliczeniową o 2-3 stopnie to od 7 do 10% mniejsze moce (realne). W obecnych czasach zbliżającego się przewrotu w ciepłownictwie warto wiedzieć co będzie.
W twoim modelu kogeneracja nie ma sensu o ile ciepłownictwo ma sens (wątpliwe bo ogromny udział kosztów stałych) :)
PS
Równie ciekawe zagadnienie to potrzeby cieplne w przyszłości (nowe normy i ich realny wpływ na potrzeby cieplne: moce czy zużycia i profil korzystania z nich).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cieplik 07.08.2020r. 08:46
Do zabudowania w zaproponowanym modelu węzeł cieplny, układ do OZE (zapewne bardzo rozbudowany aby zrobić cw i moc do -5 st. C zimą) oraz układ do grzania prądem w szczycie (wraz z konieczną mocą zamówioną). Dużo tych instalacji i chyba nie tanio (dodatkowo układ sterowania rozbudowany).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE