Autor: pytania 31.03.2020r. 21:06
pytania do Autorów:
-dlaczego analizie poddano tylko ostatnie 3 lata?
-w raporcie brakuje mi analizy przedsiêbiorstw w podziale na wytwarzaj±ce w kogeneracji i bez kogeneracji,
-czy nie jest dziwne, ¿e przedsiêbiorstwa niespe³niaj±ce definicji efektywnego energetycznie systemu ciep³owniczego inwestuj± w sieci, zamiast w ¼ród³a wytwórcze, a dopiero potem w sieci?
Sposób ustalania taryfy w kogeneracji mo¿e daæ niedoszacowane koszty, ale to tylko jeden z wielu elementów. Przedsiêbiorstwa ciep³ownicze sporo maj± na sumieniu, problemy by³y od dawna.
ODPOWIEDZ ZG£O¦ DO MODERACJI
Autor: Praw 07.04.2020r. 13:42
Ciep³ownicy maj± dane z wielu lat. Ale gdy pojawi³o siê przyspieszenie zwi±zane z przepisami, jednocze¶nie dosz³o do obni¿enia rentowno¶ci w wyniku procesu taryfikacji (g³ównie). I o tym jest ten artyku³, ¿e aby inwestowaæ to trzeba mieæ ZYSK NETTO. A do roku 2018 ceny energii z wêgla by³y ni¿sze od biomasy, o gazie itp. nie wspomnê. Inwestowanie wtedy by³oby co najmniej dziwne (aby podnie¶æ koszty). Dopiero szaleñstwo CO2 powoduje, ¿e byæ mo¿e biomasa ma szansê (do dyskusji bo nowe inwestycje na ogó³ do¶æ d³ugo siê sp³acaj± i w³a¶nie siê polityka klimatyczna wali).
Dlaczego inwestuj± w sieci, zapewne bo musz± (nowi odbiorcy i stare zagra¿aj±ce awariami sieci). Wiêkszo¶æ tylko wtedy inwestuje w sieæ.
Ciep³ownicy co¶ tam maj± na sumieniu zapewne jak ka¿dy. Ale polecam porównaæ ceny ciep³a z inflacj± a jeszcze lepiej ze ¶rednim wynagrodzeniem. To mo¿e docenisz co zrobi³o ciep³ownictwo w ci±gu ostatnich lat.
PS
Korzy¶ci z systemu tzw efektywnego nie s± zbyt du¿e, ale to temat na oddzielny wyk³ad. St±d te¿ i brak po¶piechu w przechodzeniu na OZE. Poza tym o czym pisa³em wy¿ej. A ceny CO2 spad³y, wiêc mo¿e wêgiel wróci do ³ask polityków (bo to najtañsze obecnie ¼ród³o ciep³a, odliczaj±c ten dziwny podatek).
ODPOWIEDZ ZG£O¦ DO MODERACJI
Autor: TT 05.04.2020r. 07:58
cieplo oddane do sieci 267.
cieplo sprzedana z sieci 233.
roznica=STRATY NA PRZESYLE/WYmIENNIKACH/
15% STRATY............
ODPOWIEDZ ZG£O¦ DO MODERACJI
Autor: Praw 07.04.2020r. 13:33
Sk³adaj± siê na to potrzeby w³asne odbierane z sieci oraz przede wszystkim straty sieciowe plus byæ mo¿e co¶ jeszcze np. kradzie¿. Gor±ca woda w rurach ma dziwn± tendencjê do oddawania czê¶ci ciep³a do otoczenia.
ODPOWIEDZ ZG£O¦ DO MODERACJI
Autor: TTT 09.04.2020r. 12:48
dlatego np. w bogatej Szwajcarii tesowane sa "kalte Nezte". tj do budynku idzie tylko zimna woda , a ka¿dy sobie podgrzewa elektrycznie na swoje potrzeby (i budynku /schody etc tez jest)
ODPOWIEDZ ZG£O¦ DO MODERACJI
Autor: Cieplik 10.04.2020r. 09:40
Bo ceny ciep³a z ciep³owni (z przesy³em) to 50-70 z³/GJ plus VAT, a cena pr±du przy 500 z³/MWh (czyli taki realny poziom) to 500/3,6 z³/GJ. Czyli ponad 2 razy wiêcej. Sama cena zmienna pr±du wychodzi oko³o 100 z³/GJ. A energia to energia. Ponadto trzeba by znacznie przebudowaæ sieci dystrybucyjne a mo¿e i przesy³owe.
ODPOWIEDZ ZG£O¦ DO MODERACJI