ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUMATERIAŁY PROBLEMOWE

Rynek mocy - wycena instrumentu finansowego dla elektrociepłowni gazowej
08.05.2019r. 00:23

Przemysław Kołodziejak, Janusz Lichota ("Rynek Energii" - nr 4/2019)
Artykuł pokazuje sposób obliczeń minimalnej, akceptowalnej ceny za oferowaną moc elektryczną na aukcji rynku mocy. Cena ta zapewnia rentowność elektrociepłowni. Pokazano wyniki obliczeń na przykładzie danych techniczno - ekonomicznych EC Siedlce.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Echo 08.05.2019r. 08:58
Moim zdaniem problem z EC tkwi gdzie indziej. To obiekt nastawiony na produkcję ciepła, produkujący prąd wtedy gdy są potrzeby cieplne. Siedlce o ile wiem nie mają zasobnika ciepła umożliwiającego gry mocowe, tym bardziej ni da się tego robić zimą, gdzie cała moc z EC jest już w systemie. Owszem jest tam stare EC, ale na ten temat mało jest w artykule. Dyspozycyjność EC na rynku mocy jest wątpliwa z natury rzeczy. Można oczywiście w to się bawić i to rozważać, ale generalnie te obiekty nie po to pobudowano (nie wiem jak wygląda sprawa np. z EC Stalowa Wola, ale to tak naprawdę tylko trochę EC a na pewno nie tzw wysokosprawne). A z uwag ekonomicznych, to obiekt należy wybudować i odtworzyć oraz osiągnąć jakikolwiek zwrot z kapitału. Inaczej to po co ta zabawa. Dodatkowo problem tkwi także w trendach cen ciepła, a mają niebagatelny wpływ na rentowność obiektu (jako całości). Dotychczas to węgiel ciągle był tańszy, dziś sprawa wygląda być może inaczej. Dlatego analiza cen równoważnych ciepła (czyli alternatywnych) jest moim zdaniem konieczna.
PS
Artykuł ten dowodzi jasno, że co by się nie działo to wysoki koszt CO2 podbija ceny energii elektrycznej, chociażby przez to, że najlepsze cenowo źródła to stare źródła węglowe. Za ceny CO2 Europa srogo zapłaci, np. likwidacją przemysłów energochłonnych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 09.05.2019r. 07:08
Skoro nie ma zasobnika ciepła to nie ma ale, jak podaje artykuł są gorące kominy które potrafią produkować tylko prąd.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Echo 14.05.2019r. 08:25
Po pierwsze elektrociepłownia jest konstruowana pod potrzeby cieplne nie elektryczne i te musi zapewnić, bo inaczej trzeba włączać w sposób przerywany inne źródła co jest trudne i drogie. I niewiele sobie można poprodukować poza tym.
Po drugie gorący komin to piękna idea tylko mało realna przy cenie paliwa i braku przychodów z tytułu sprzedaży ciepła. Proponuję wstawić cenę paliwa sprawność elektryczną i ceny. A zresztą skąd w sezonie grzewczym wziąć nową moc? Skąd jak ona już pracuje.
Po trzecie praca na gorący komin w dużej skali grozi wypadnięciem z tzw wysokosprawnej kogeneracji.
Po czwarte każda inwestycja musi się zwrócić, więc pozostawanie w rezerwie nowego obiektu z oczywistych względów się nie spłaca. I tyle. Generalnie próba zrobienia z EC rezerwy mocy nie ma żadnego sensu i jest tylko taką zabawą bez znaczenia praktycznego. Owszem, gdyby system się załamał (dużo niestabilnego OZE i zniszczenie węgla) to można by to analizować, ale to leczenie dżumy cholerą. Ktoś za to musi zapłacić, a chętnych nie ma i nie będzie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE