ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUMATERIAŁY PROBLEMOWE

Jednostkowy koszt wytwarzania energii elektrycznej (LCOE) jako wskaźnik porównawczy kosztów produkcji różnych źródeł
21.03.2019r. 05:09

Damian Morowiec - PSE Innowacje ("Energetyka' - luty 2019)
Analiza takich wskaźników, jak LCOE jest ważna, gdyż pozwala porównać pod względem ekonomicznym jednostki wytwórcze wykorzystujące różne technologie. Na podstawie uśrednionego jednostkowego kosztu wytwarzania można wywnioskować pewne trendy, w kierunku jakich technologii wytwarzania energii elektrycznej mogą zmieniać się struktury wytwórcze w poszczególnych regionach.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 4 )


Autor: zgryźliwy 21.03.2019r. 13:37
No można to robić, ale od lat zadaję pytanie, jaki jest sens porównywania elektrowni niesamodzielnych i regulowalnych z własnymi magazynami paliwa. Trzeba by utworzyć pozycję na koszt stabilizacji pracy wiatru, analogicznie do tego, że węglowe ponoszą koszt zamrożenia kapitału w 40-dniowym zapasie węgla, że dla gazowych trzeba utrzymywać kawerny z zapasem pół roku, a jądrówka w pewnym sensie wykłada kasę na paliwo 4 lata do przodu. Że nie wspomnę o pozycji "magazyny energii elektrycznej", które też powinny być przy OZE. Dlatego sensowne są analizy pt. jednoczłonowa cena energii dla odbiorcy końcowego w systemie z udziałem OZE i bez udziału OZE.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 22.03.2019r. 05:41
Zgryźliwy, co Ty tak ciągle o tym koszcie kapitałowym magazynowania węgla? Dolicz to do kosztu kapitałowego wybudowania elektrowni i już. Magazyn napełnia się raz na 30 lat lub więcej a potem tylko wymienia biorąc stary i zastępując nowym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 23.03.2019r. 14:31
Tak czy siak wiatrak takiego kosztu nie ponosi nawet na etapie budowy. I nie zamierza ponosić znacznie większego kosztu budowy magazynu en.elektrycznej. Wg. apologetów OZE koszty magazynowania ma ponosić ktoś inny, zapewne PSE, krasnoludki, lub dystrybutorzy lokalni, bo samo OZE "jest tanie". Poza tym każdy ekonomista ci powie, że utrzymywanie zapasu magazynowego to jest jednak realny koszt, i wielu przypadkach nie jest to stały poziom "tylko" wymieniany. Elektrociepłownie na pewno muszą go ponosić, wydatkując kapitał na zapasy w okresie najgorszych przychodów.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 25.03.2019r. 14:35
To niech elektrociepłownie nie działają jak górnictwo, gdy była koniunktura to nie akumulowano tylko przejadano. Niech elektrociepłownie dobrze gospodarują przychodami.
A ponad to nie wiem ile masz lat ale w dawnych czasach było takie powiedzenie do odpowiedzi nie na temat: "a u was biją Murzynów". To tak a'propo zignorowania mojego zdania o koszcie kapitałowym budowy elektrowni i kupienia pierwszej porcji węgla do niej. .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE