ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUMATERIAŁY PROBLEMOWE

Dobre praktyki ciepłownicze z Danii i Niemiec. Wnioski dla Polski
24.01.2019r. 05:19

Andrzej Rubczyński, Forum Energii
Celem raportu jest przedstawienie doświadczeń sektora ciepłownictwa Danii i Niemiec w ostatnich 30 latach. Mogą one dostarczyć impuls do krajowej dyskusji o najnowocześniejszych dostępnych technologiach i rozwiązaniach regulacyjnych. Autorzy wybrali właśnie te dwa kraje ze względu na analogie do Polski. Zlokalizowane są w podobnej strefie klimatycznej, korzystają z rozbudowanych sieci ciepłowniczych i przez lata były uzależnione w ciepłownictwie od węgla.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: zgryźliwy 24.01.2019r. 11:48
1. Podany przykład systemu akumulatorowego 14483 MWh/a, czyli przez 5000 h moc 2,9 MWt chyba nie jest rozwiązaniem dla miast. Przy czym użytkownicy bulą za utrzymanie silników gazowych w roli szczytowych kotłów wodnych. 2. Oczywiście spalanie indywidualne biomasy to smog nie gorszy od węgla, prawidłowo można spalić tylko w dużych instalacjach zawodowych. Autorzy oczekują sukcesu biomasy w małych kotłowniach - to trudne paliwo, a rynek młody. Brak krajowego bilansu biomasy - to główny zarzut. Skąd niby nagle miałoby przybyć tyle biomasy, by ogrzać cały kraj, skoro nie można jej nabyć dla zaledwie kilku małych bloków elektrociepłowniczych w Polsce ??? Przy cenie zielonych certyfikatów 300 zł/MWh biomasie wystarczała cena 25 zł/GJ. Teraz zielone certyfikaty są po 140 zł/MWh, a biomasa żąda 31 zł/GJ. Pkt.3. Jedynym realnym czystym paliwem jest gaz, ale w cenie biomasy j.w. Pkt.4.Apologeci elektrycznych pomp ciepła zapominają, że przy ich masowym stosowaniu na wypadek surowej zimy trzeba budować kolejny nadmiar szczytowych mocy elektrycznych, tych, które zbudować najtrudniej i najdrożej. Pkt.6. Na osiągi duńskiej energetyki solarnej najlepiej spuścić zasłonę miłosierdzia, jak to sami autorzy przyznali kraj jest słabo nasłoneczniony, ale ambitnie rozwija.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 24.01.2019r. 13:51
Nie bądź taki zgryźliwy. Przecież Duńczycy są zadowoleni. A na dodatek wielu z nich żyje z produkcji wiatraków sprzedawanych do Polski. Jest klawo jak cholera.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 24.01.2019r. 13:49
Czyli podsumowując my mniej odbijamy się od ściany do ściany, mamy tańsze ciepło i to znacznie. Bo to Duńczycy płacą o kilkadziesiąt złotych za GJ drożej od nas całymi latami finansując kolejne pomysły władz. Czyli jest klawo jak cholera. Powiem więcej nawet Duńczycy są zadowoleni bo wmówiono im, że warto płacić. Wszyscy zadowoleni są czyli po raz kolejny powtarzam jest klawo jak cholera.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: do "zgryźliwy" 25.01.2019r. 09:55
jeżeli nie gaz, nie biomasa, nie pompy ciepła, to co proponujesz? Rozumiem, że węgiel.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 28.01.2019r. 08:06
Zgryźliwy mówi tylko i aż tyle; niech każdy bawi się na własną rękę (w trybach przepisów unijnych)tylko ta zabawa będzie dużo kosztować odbiorców. Nie ma ciągle w Polsce tańszych technologii produkcji ciepła zdalaczynnego niż produkcja z miału węglowego. Oczywiście po opodatkowaniu do poziomu gdy stanie się to technologia droższa od innych (innej), będzie to technologia droższa. Ale po wycofaniu tej obecnie zdecydowanie dominującej technologii zapłacisz po pierwsze wyższe koszty produkcji, po drugie za zmianę instalacji na nowe. Po trzecie przy niektórych technologiach (gaz na pewno biomasa zapewne) zapłacimy innym krajom (czyli musimy zarobić wcześniej i wydać nie na polskiego górnika wydającego w polskim sklepie lecz obcokrajowca wydającego gdzie indziej i tam robiącego koniunkturę), choć tu powoli i węgiel staje się w ciepłownictwie paliwem obcym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE