ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRERynek ciepła
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.WSPÓŁREDAGOWANIE SERWISUMATERIAŁY PROBLEMOWE

Taryfa antysmogowa dla elektryfikacji ciepłownictwa - dociążenie nowych bloków węglowych w dolinach nocnych
29.11.2017r. 05:07

dr inż. Stanisław Tokarski - Główny Instytut Górnictwa w Katowicach, Centrum Energetyki AGH w Krakowie, prof. dr hab. inż. Wojciech Nowak - Centrum Energetyki AGH w Krakowie, prof. dr hab. inż. Marian Turek, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach ("Nowa Energia" - 5/6/2017)
Skuteczna eliminacja smogu = przesunięcie spalania węgla z pieców domowych do elektrociepłowni i dostarczenie ciepła systemowego, a w przypadku niedostępności źródeł nieemisyjnych, energii elektrycznej w TARYFIE ANTYSMOGOWEJ dla celów grzewczych, po kosztach ciepła z elektrociepłowni.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryźliwy 01.12.2017r. 11:01
1 m3 to jest prawie tona. Dodatkowa tona na każdym piętrze familoka. Rzeczywiście są inne akumulatory ciepła. Ale to są już rozwiązania specjalne, czyli drogie, a mówimy o zachęcie dla najbiedniejszej części ludności do przejścia na najdroższe systemy ogrzewania.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: misio 05.12.2017r. 12:25
Nie mylmy pewnych spraw. Familoki to miasto, budownictwo wielorodzinne, w dodatki gęsta sieć infrastrukturalna. Tam ze względu na duże zagęszczenie mieszkańców łatwo można zastosować inne rozwiązania - np. ciepło sieciowe, gaz, wspólny zasobnik w piwnicy itd. Ogrzanie 40m mieszkania w familoku nie jest problemem, zwłaszcza po termomodernizacji budynku. Problem smogu to w dużej części domy jednorodzinne, a w nich nie ma problemu z umieszczeniem nawet kilkutonowego zasobnika. Oczywiście pierwsza sprawa to dobrze przeprowadzona termomodernizacja, bo trudno czymkolwiek ogrzewać dom-durszlak.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: anty zgryźliwy 05.12.2017r. 13:40
W artykule cena 1 MWh_el na cele grzewcze powinna wynieść ok. 240 zł brutto. Tyle to ja mam z fotowoltaiki :) Wiec nie skorzystam z taryfy dedykowanej. Choć widzę, że szacunki krążą wokół niskich cen energii z OZE.

Akumulacja ciepła w wodzie, owszem, ciężki akumulator. Chyba Pan Zgryźliwy nie widział familoków, jak zostały zbudowane. W każdym nadal jest schron, nieużytek. Wystarczy do zgromadzenia ciepła w wodzie.

Dla pobudzenia wyobraźni :)
1 m3 to kostka 1x1x1m, oczywiście trochę więcej, bo izolacja jest potrzebna. A instalacja takiego zasobnika w nowo budowanym domu może być w miejscu, gdzie straty z tego zasobnika zostaną bezpośrednio wykorzystane. Przecież w artykule napisali, że dotyczyłoby to tylko budynków spełniających kryteria energochłonności. Familoków chyba nie da rady (nie opłaca się) do tych wytycznych dostosować. Lepiej wyburzyć.

Pomysł ciekawy na problemy energetyki węglowej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE